Däckbeteckningen för detta åretruntdäck från är 255/65-R19. tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta åretruntdäck för CrossClimate 3.
CrossClimate 3 har en diameter som är 19" och därmed passar på 19"-fälgar. Detta åretruntdäck har en bredd på 255 mm och en profil på cirka 166 mm, vilket motsvarar 65% av däckets bredd. Med ett hastighetsindex på V är CrossClimate 3 ett åretruntdäck som lämpar sig för hastigheter upp till 240 km/h.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper CrossClimate 3 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 213 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Åretruntdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | CrossClimate 3 |
| Däckbeteckning | 255/65-R19 |
| Diameter | 19" |
| Bredd | 255 mm |
| Profil | 166 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 114 |
| EAN | 3528706473876 |
Vinterdäck med däckbeteckningen 255/65-R19 och modellnamnet WinterContact TS 850P.
Blizzak 6 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 255/65-R17.
Ett vinterdäck från . Blizzak 6 har däckbeteckningen 255/65-R17.
Ett av våra sommardäck från . Detta däck med beteckningen 265/65-R18.