Ultrac Vorti R+ har en däckbeteckning som lyder 265/30-R21. , som är kända av många för sina sommardäck, kallar detta sommardäck för Ultrac Vorti R+.
Ultrac Vorti R+ är ett sommardäck med diametern 21". Här har du ett sommardäck från som är 265 brett och med en profil på 80 mm. Hastighetsindex Y som Ultrac Vorti R+ har innebär hastigheter upp till 300 km/h.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Ultrac Vorti R+ då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 590 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Ultrac Vorti R+ |
| Däckbeteckning | 265/30-R21 |
| Diameter | 21" |
| Bredd | 265 mm |
| Profil | 80 mm |
| Profilprocent | 30% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 96 |
Ett av våra sommardäck från . Detta däck med beteckningen 265/30-R21.
Sommardäcket Ultrac Vorti+ från med däckbeteckningen 275/30-R19.
Ett sommardäck från . Ultrac Vorti+ har däckbeteckningen 265/35-R21.
Ett sommardäck från . Ultrac Pro har däckbeteckningen 265/30-R21.