Detta sommardäck från har däckmärkningen 265/35-R19. tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta sommardäck för Sportnex AS-3.
Sportnex AS-3 är ett sommardäck som passar på fälgar med en diameter på 19". Detta sommardäck har en bredd på 265 mm och en profil på cirka 93 mm, vilket motsvarar 35% av däckets bredd. Sportnex AS-3 är godkänt för hastigheter upp till 300 km/h (index Y).
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Sportnex AS-3 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 665 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Sportnex AS-3 |
| Däckbeteckning | 265/35-R19 |
| Diameter | 19" |
| Bredd | 265 mm |
| Profil | 93 mm |
| Profilprocent | 35% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 98 |
| EAN | 4718022029102 |
Sommardäcket Sportnex AS-2+ har en däckbeteckning som är 265/35-R19. Däcket kommer från .
Ett av våra sommardäck från . Detta däck med beteckningen 265/35-R20.
har tagit fram detta sommardäck med namnet Sportnex NS-2R. Däcket har däckbeteckningen 265/35-R18.
Sommardäcket Sportnex NS-2R från med däckbeteckningen 265/35-R18.