Pilot Sport Cup 2 har en däckbeteckning som lyder 265/35-R19. , som är kända av många för sina sommardäck, kallar detta sommardäck för Pilot Sport Cup 2.
Detta -däck har en diameter på 19". Däcket har en bredd på 265 mm och en profil på cirka 93 mm, vilket motsvarar 35% av däckets bredd. Hastighetsindexet för Pilot Sport Cup 2 är Y. Detta innebär att Pilot Sport Cup 2 är godkänt att användas upp till 300 km/h.
Du kan komplettera detta sommardäck med 19"-fälgar. Besök Dack-Online.com för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 002 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Pilot Sport Cup 2 |
| Däckbeteckning | 265/35-R19 |
| Diameter | 19" |
| Bredd | 265 mm |
| Profil | 93 mm |
| Profilprocent | 35% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 98 |
| EAN | 3528700155457 |
Detta sommardäck från , kallat Pilot Sport Cup 2, har däckbeteckningen 265/35-R19.
Pilot Sport Cup 2 - Ett sommardäck med däckmärkningen 265/35-R19.
Sommardäcket Pilot Sport Cup 2 från med däckbeteckningen 265/35-R19.
Pilot Sport Cup 2 - Ett sommardäck med däckmärkningen 265/35-R19.