PremiumContact 7 har en däckbeteckning som lyder 265/40-R21. Detta sommardäck har modellnamnet PremiumContact 7 och är ett av alla däck som tillverkas av .
Med en diameter på 21" är detta sommardäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Detta sommardäck har en bredd på 265 mm och en profil på cirka 106 mm, vilket motsvarar 40% av däckets bredd. PremiumContact 7 är godkänt för hastigheter upp till 190 km/h (index T).
Du kan komplettera detta sommardäck med 21"-fälgar. Besök Dack-Online.com för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 618 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | PremiumContact 7 |
| Däckbeteckning | 265/40-R21 |
| Diameter | 21" |
| Bredd | 265 mm |
| Profil | 106 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 108 |
| EAN | 4019238191127 |
Sommardäcket PremiumContact 7 har en däckbeteckning som är 265/40-R21. Däcket kommer från .
Sommardäcket EcoContact 7 från med däckbeteckningen 265/45-R21.
har tagit fram detta vinterdäck med namnet VikingContact 8. Däcket har däckbeteckningen 265/45-R21.
Hakkapeliitta R5 EV - Ett vinterdäck med däckmärkningen 265/45-R21.