Vinterdäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta vinterdäck har däckbeteckningen 265/65-R17. Detta vinterdäck har modellnamnet Ice Guard IG55 och är ett av alla däck som tillverkas av .
Med en diameter på 17" är detta vinterdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Detta däck har en bredd på 265 mm och har en profil som är ungefär 172 mm. Profilmåttet motsvarar 65% av däckets bredd. Hastighetsindex T som Ice Guard IG55 har innebär att det är ett vinterdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 190 km/h.
Passa på att köpa kompletta hjul när du köper Ice Guard IG55. Mer information om passande 17"-fälgar hittar du hos Dack-Online.com.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 293 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Ice Guard IG55 |
| Däckbeteckning | 265/65-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 265 mm |
| Profil | 172 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 116 |
| EAN | 4968814871949 |
Detta vinterdäck från , kallat Ice Guard IG55, har däckbeteckningen 265/45-R21.
Vinterdäck från med modellnamnet Ice Guard IG65 och däckbeteckningen 265/65-R17.
Ice Guard IG55 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 275/65-R17.
Vinterdäck från med modellnamnet Ice Guard IG55 och däckbeteckningen 205/50-R17.