har valt att kalla detta sommardäck med däckbeteckningen 275/30-R20 för Potenza S007. har valt att kalla denna modell av sommardäck för Potenza S007.
Detta sommardäck från passar på 20"-fälgar, både för plåtfälg och aluminiumfälg. Sommardäcket Potenza S007 har en bredd som är 275 mm och en däcksida med en höjd på cirka 83 mm (30% av däckets bredd). Potenza S007 klarar hastigheter upp till 300 km/h, vilket indikeras av hastighetsindex Y.
Komplettera Potenza S007 med matchande 20"-fälgar. Du hittar passande fälgar genom att besöka Dack-Online.com på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 316 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Potenza S007 |
| Däckbeteckning | 275/30-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 275 mm |
| Profil | 83 mm |
| Profilprocent | 30% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 97 |
Sommardäck från med modellnamnet Potenza S007 och däckbeteckningen 275/30-R20.
Sommardäck från med modellnamnet Potenza S007 och däckbeteckningen 305/30-R20.
har tagit fram detta sommardäck med namnet Potenza S007. Däcket har däckbeteckningen 245/35-R20.
Ett sommardäck från . Potenza S007 har däckbeteckningen 315/35-R20.