Detta vinterdäck passar om du letar efter ett däck med däckbeteckningen 275/40-R22 till din bil. har valt att kalla denna modell av vinterdäck för WinterContact 8 S.
Med en diameter på 22" är detta vinterdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Detta vinterdäck har en bredd på 275 mm och en profil på cirka 110 mm, vilket motsvarar 40% av däckets bredd. Med ett hastighetsindex på H är WinterContact 8 S ett vinterdäck som lämpar sig för hastigheter upp till 210 km/h.
Vill du även köpa nya 22"-fälgar som passar till WinterContact 8 S? Hos Dack-Online.com hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 893 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | WinterContact 8 S |
| Däckbeteckning | 275/40-R22 |
| Diameter | 22" |
| Bredd | 275 mm |
| Profil | 110 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 107 |
| EAN | 4019238299823 |
Vinterdäck med däckbeteckningen 275/40-R22 och modellnamnet Viking Contact 7.
Ett av våra vinterdäck från . Detta däck med beteckningen 275/40-R22.
WinterContact TS 860 S - Ett vinterdäck med däckmärkningen 275/40-R22.
Ett av våra vinterdäck från . Detta däck med beteckningen 275/40-R22.