CrossClimate 3 är ett däck från som har däckbeteckningen 275/40-R22. , som tillverkar detta åretruntdäck, har gett det modellnamnet CrossClimate 3.
Med en diameter på 22" är detta åretruntdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Däcket har en bredd på 275 mm och en profil på cirka 110 mm, vilket motsvarar 40% av däckets bredd. CrossClimate 3 har hastighetsindex Y, vilket innebär att CrossClimate 3 är ett åretruntdäck som är godkänt för hastigheter upp till 300 km/h.
Kompletta hjul kan du plocka ihop hos Dack-Online.com där du hittar 22"-fälgar till CrossClimate 3.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 902 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Åretruntdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | CrossClimate 3 |
| Däckbeteckning | 275/40-R22 |
| Diameter | 22" |
| Bredd | 275 mm |
| Profil | 110 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 108 |
| EAN | 3528704273324 |
Ett av våra sommardäck från . Detta däck med beteckningen 275/40-R22.
Ett sommardäck från . Nex-1 har däckbeteckningen 275/40-R22.
Detta sommardäck från , kallat Pilot Sport 4S, har däckbeteckningen 275/40-R22.
Potenza Sport RFT är ett sommardäck med däckmärkningen 355/25-R22.