har valt att kalla detta sommardäck med däckbeteckningen 275/45-R21 för Primacy 5. tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta sommardäck för Primacy 5.
Detta sommardäck passar på fälgar som har en diameter på 21". Primacy 5 har en bredd på 275 mm och en profil som motsvarar 45% av däckets bredd, det vill säga cirka 124 mm. Hastighetsindex W som Primacy 5 har innebär att det är ett sommardäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 270 km/h.
Kompletta hjul kan du plocka ihop hos Dack-Online.com där du hittar 21"-fälgar till Primacy 5.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 420 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Primacy 5 |
| Däckbeteckning | 275/45-R21 |
| Diameter | 21" |
| Bredd | 275 mm |
| Profil | 124 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | W (max 270 km/h) |
| Belastningskod | 110 |
| EAN | 3528704967490 |
Turanza All season 6 är ett åretruntdäck med däckmärkningen 275/45-R21.
Ett vinterdäck från . WinterContact TS 870 P har däckbeteckningen 275/45-R21.
Detta vinterdäck från , kallat BluEarth-Winter (V906), har däckbeteckningen 275/45-R21.
Ett av våra vinterdäck från . Detta däck med beteckningen 275/45-R21.