har valt att kalla detta sommardäck med däckbeteckningen 275/55-R17 för UltraContact. UltraContact är ett sommardäck i utbudet av däck från .
Med en diameter på 17" är detta sommardäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Detta sommardäck har en bredd på 275 mm och en profil på cirka 151 mm, vilket motsvarar 55% av däckets bredd. Hastighetsindex V som UltraContact har innebär att det är ett sommardäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 240 km/h.
Behöver du även 17"-fälgar till sommardäcket? Klicka dig vidare till Dack-Online.com.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 548 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | UltraContact |
| Däckbeteckning | 275/55-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 275 mm |
| Profil | 151 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 109 |
| EAN | 4019238099768 |
Sommardäcket N Fera RU1 från med däckbeteckningen 275/55-R17.
Ett av våra sommardäck från . Detta däck med beteckningen 275/55-R17.
P Zero Winter 2 är ett vinterdäck med däckmärkningen 275/40-R20.
Vinterdäck från med modellnamnet iON i*cept (IW01) och däckbeteckningen 275/40-R20.