har valt att kalla detta sommardäck med däckbeteckningen 285/35-R20 för Potenza Sport. Sommardäcket du nu tittar på kallar för Potenza Sport.
Detta är ett sommardäck från som passar till fälgar med en diameter på 20". Detta däck har en bredd på 285 mm och har en profil som är ungefär 100 mm. Profilmåttet motsvarar 35% av däckets bredd. Hastighetsindex Y som Potenza Sport har innebär att det är ett sommardäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 300 km/h.
Hos Dack-Online.com hittar du även förslag på 20"-fälgar för Potenza Sport. Du hittar länken till Dack-Online.com nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 562 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Potenza Sport |
| Däckbeteckning | 285/35-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 285 mm |
| Profil | 100 mm |
| Profilprocent | 35% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 104 |
| EAN | 3286342842318 |
har tagit fram detta sommardäck med namnet Potenza Sport. Däcket har däckbeteckningen 285/35-R20.
Ett av våra sommardäck från . Detta däck med beteckningen 285/35-R20.
Sommardäck med däckbeteckningen 285/35-R20 och modellnamnet Proxes Sport 2.
Pilot Sport Cup 2 - Ett sommardäck med däckmärkningen 285/35-R20.