Powerproof 2 har en däckbeteckning som lyder 285/40-R21. , som är kända av många för sina sommardäck, kallar detta sommardäck för Powerproof 2.
Powerproof 2 har en diameter som är 21" och därmed passar på 21"-fälgar. Detta däck har en bredd på 285 mm och har en profil som är ungefär 114 mm. Profilmåttet motsvarar 40% av däckets bredd. Med ett hastighetsindex på Y är Powerproof 2 ett sommardäck som lämpar sig för hastigheter upp till 300 km/h.
Vill du även köpa nya 21"-fälgar som passar till Powerproof 2? Hos Dack-Online.com hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 831 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Powerproof 2 |
| Däckbeteckning | 285/40-R21 |
| Diameter | 21" |
| Bredd | 285 mm |
| Profil | 114 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 109 |
| EAN | 6419440685274 |
Sommardäck med däckbeteckningen 285/40-R21 och modellnamnet Turanza 6.
har tagit fram detta sommardäck med namnet N Fera Sport. Däcket har däckbeteckningen 285/40-R21.
Sommardäcket PremiumContact 7 från med däckbeteckningen 285/40-R21.
Sommardäck med däckbeteckningen 285/40-R21 och modellnamnet ContiSportContact 5.