Winguard Ice är ett däck från som har däckbeteckningen 285/60-R18. , som tillverkar detta vinterdäck, har gett det modellnamnet Winguard Ice.
Winguard Ice är ett vinterdäck med en diameter på 18". Detta däck har en bredd på 285 mm och har en profil som är ungefär 171 mm. Profilmåttet motsvarar 60% av däckets bredd. Hastighetsindex Q som Winguard Ice har innebär hastigheter upp till 160 km/h.
Spara pengar och köp med nya 18"-fälgar samtidigt som du köper Winguard Ice. Mer information hos Dack-Online.com på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 219 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Winguard Ice |
| Däckbeteckning | 285/60-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 285 mm |
| Profil | 171 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | Q (max 160 km/h) |
| Belastningskod | 116 |
| EAN | 8807622394706 |
Wintersaf WS-1 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 285/50-R20.
Wintersaf WS-1 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 265/70-R18.
Sommardäck från med modellnamnet AT 980 E och däckbeteckningen 275/70-R16.
Sommardäcket AT 980 E har en däckbeteckning som är 265/75-R16. Däcket kommer från .