P Zero R har en däckbeteckning som lyder 295/35-R21. , som är kända av många för sina sommardäck, kallar detta sommardäck för P Zero R.
P Zero R är ett sommardäck med en diameter på 21". Däcket har en bredd på 295 mm och en profil på cirka 103 mm, vilket motsvarar 35% av däckets bredd. Hastighetsindexet för P Zero R är Y. Detta innebär att P Zero R är godkänt att användas upp till 300 km/h.
Vill du även köpa nya 21"-fälgar som passar till P Zero R? Hos Dack-Online.com hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 743 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | P Zero R |
| Däckbeteckning | 295/35-R21 |
| Diameter | 21" |
| Bredd | 295 mm |
| Profil | 103 mm |
| Profilprocent | 35% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 110 |
| EAN | 8019227469448 |
P Zero R är ett sommardäck med däckmärkningen 295/35-R21.
Ett av våra sommardäck från . Detta däck med beteckningen 295/35-R21.
Pilot Sport S 5 - Ett sommardäck med däckmärkningen 295/35-R21.
Sommardäck från med modellnamnet Ventus S1 Evo Z K129 och däckbeteckningen 295/35-R21.