Detta vinterdäck från har däckmärkningen 295/40-R19. , som är kända av många för sina vinterdäck, kallar detta vinterdäck för Winguard Sport 2.
Winguard Sport 2 är ett vinterdäck med en diameter på 19". Däcket har en bredd på 295 mm och en profil på cirka 118 mm, vilket motsvarar 40% av däckets bredd. Hastighetsindex V som Winguard Sport 2 har innebär att det är ett vinterdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 240 km/h.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Winguard Sport 2 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 884 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Winguard Sport 2 |
| Däckbeteckning | 295/40-R19 |
| Diameter | 19" |
| Bredd | 295 mm |
| Profil | 118 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 108 |
| EAN | 8807622218637 |
Ett vinterdäck från . WinterContact TS 860 S har däckbeteckningen 295/40-R19.
Vinterdäcket Pilot Alpin PA4 har en däckbeteckning som är 295/40-R19. Däcket kommer från .
Vinterdäcket ContiWinterContact TS 830P har en däckbeteckning som är 295/40-R19. Däcket kommer från .
Ett vinterdäck från . WinterContact TS 860 S har däckbeteckningen 295/35-R22.