Sommardäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta sommardäck har däckbeteckningen 315/35-R21. , som tillverkar detta sommardäck, har gett det modellnamnet Potenza Sport Evo.
Detta sommardäck passar på fälgar som har en diameter på 21". Sommardäcket Potenza Sport Evo har en bredd som är 315 mm och en däcksida med en höjd på cirka 110 mm (35% av däckets bredd). Med ett hastighetsindex på Y är Potenza Sport Evo ett sommardäck som lämpar sig för hastigheter upp till 300 km/h.
Komplettera Potenza Sport Evo med matchande 21"-fälgar. Du hittar passande fälgar genom att besöka Dack-Online.com på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 354 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Potenza Sport Evo |
| Däckbeteckning | 315/35-R21 |
| Diameter | 21" |
| Bredd | 315 mm |
| Profil | 110 mm |
| Profilprocent | 35% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 111 |
| EAN | 3286343131312 |
Sommardäcket Proxes Sport 2 har en däckbeteckning som är 315/35-R21. Däcket kommer från .
Detta sommardäck från , kallat Proxes Sport 2, har däckbeteckningen 315/35-R21.
har tagit fram detta sommardäck med namnet Pilot Sport S 5. Däcket har däckbeteckningen 315/35-R21.
Sommardäcket Advan Sport (V107E) har en däckbeteckning som är 315/35-R21. Däcket kommer från .