har valt att kalla detta vinterdäck med däckbeteckningen 165/60-R14 för Snow Viva SV-1. Vinterdäcket du nu tittar på kallar för Snow Viva SV-1.
Med en diameter på 14" är detta vinterdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Snow Viva SV-1 har en bredd på 165 mm och en profil som motsvarar 60% av däckets bredd, det vill säga cirka 99 mm. Hastighetsindexet för Snow Viva SV-1 är H. Detta innebär att Snow Viva SV-1 är godkänt att användas upp till 210 km/h.
Behöver du 14"-fälgar till dina Snow Viva SV-1? Passa på att köpa fälgar när du köper nya vinterdäck från Dack-Online.com.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 264 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Snow Viva SV-1 |
| Däckbeteckning | 165/60-R14 |
| Diameter | 14" |
| Bredd | 165 mm |
| Profil | 99 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 79 |
| EAN | 4718022004086 |
Vinterdäcket Winter Activa SV-3 från med däckbeteckningen 165/60-R14.
Vinterdäcket Snow Viva SV-1 från med däckbeteckningen 175/60-R15.
Vinterdäck med däckbeteckningen 195/60-R15 och modellnamnet Snow Viva SV-1.
Snow Viva SV-1 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 235/60-R16.