Ultra Grip Arctic 2 är ett vinterdäck som passar bilar med däckbeteckningen 195/55-R16. har valt att kalla denna modell av vinterdäck för Ultra Grip Arctic 2.
Ultra Grip Arctic 2 är ett vinterdäck med diametern 16". Detta vinterdäck har en bredd på 195 mm och en profil på cirka 107 mm, vilket motsvarar 55% av däckets bredd. Med detta vinterdäck från har du ett däck som klarar hastigheter upp till 190 km/h.
Passa på att köpa kompletta hjul när du köper Ultra Grip Arctic 2. Mer information om passande 16"-fälgar hittar du hos Dack-Online.com.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 038 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Ultra Grip Arctic 2 |
| Däckbeteckning | 195/55-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 195 mm |
| Profil | 107 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 91 |
| EAN | 5452000675354 |
Vinterdäck från med modellnamnet Ultra Grip Arctic 2 och däckbeteckningen 215/45-R17.
Ultra Grip Ice Arctic - Ett vinterdäck med däckmärkningen 195/60-R15.
Vinterdäcket Ultra Grip Ice Arctic från med däckbeteckningen 195/65-R15.
Ultra Grip Ice Arctic - Ett vinterdäck med däckmärkningen 215/55-R16.