Viking Contact 7 har en däckbeteckning som lyder 235/55-R18. Viking Contact 7, som detta vinterdäck heter, är ett vinterdäck från .
Med en diameter på 18" är detta vinterdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Viking Contact 7 har en bredd på 235 mm och en profil som motsvarar 55% av däckets bredd, det vill säga cirka 129 mm. Med ett hastighetsindex på T är Viking Contact 7 ett vinterdäck som lämpar sig för hastigheter upp till 190 km/h.
Behöver du även 18"-fälgar till vinterdäcket? Klicka dig vidare till Dack-Online.com.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 8 479 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Viking Contact 7 |
| Däckbeteckning | 235/55-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 129 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 104 |
| EAN | 4019238001273 |
Vinterdäck från med modellnamnet Viking Contact 7 och däckbeteckningen 245/50-R18.
Viking Contact 7 är ett vinterdäck med däckmärkningen 255/45-R19.
Ett vinterdäck från . Viking Contact 7 har däckbeteckningen 235/45-R18.
Viking Contact 7 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 235/40-R18.