Viking Contact 7 är ett vinterdäck som passar bilar med däckbeteckningen 255/40-R19. Detta -däck är av modellen Viking Contact 7.
Viking Contact 7 är ett vinterdäck som passar på fälgar med en diameter på 19". Detta däck är 255 mm brett och har samtidigt en profil på 102 mm. Profilen motsvarar 40% av däckets bredd. Viking Contact 7 är godkänt för hastigheter upp till 190 km/h (index T).
Kompletta hjul kan du plocka ihop hos Dack-Online.com där du hittar 19"-fälgar till Viking Contact 7.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 8 684 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Viking Contact 7 |
| Däckbeteckning | 255/40-R19 |
| Diameter | 19" |
| Bredd | 255 mm |
| Profil | 102 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 100 |
| EAN | 4019238001310 |
Vinterdäcket Viking Contact 7 har en däckbeteckning som är 255/40-R19. Däcket kommer från .
Vinterdäck från med modellnamnet Viking Contact 7 och däckbeteckningen 245/40-R21.
har tagit fram detta vinterdäck med namnet Viking Contact 7. Däcket har däckbeteckningen 235/50-R17.
Detta vinterdäck från , kallat Viking Contact 7, har däckbeteckningen 215/70-R16.