CrossClimate 3 har en däckbeteckning som lyder 255/45-R20. , som är kända av många för sina åretruntdäck, kallar detta åretruntdäck för CrossClimate 3.
CrossClimate 3 passar på fälgar med en diameter på 20". Med åretruntdäcket CrossClimate 3 får du ett däck som är 255 mm brett och har en profil på 115 mm. CrossClimate 3 är godkänt för hastigheter upp till 270 km/h (index W).
Behöver du även 20"-fälgar till åretruntdäcket? Klicka dig vidare till Dack-Online.com.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 462 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Åretruntdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | CrossClimate 3 |
| Däckbeteckning | 255/45-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 255 mm |
| Profil | 115 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | W (max 270 km/h) |
| Belastningskod | 101 |
| EAN | 3528707270627 |
Sommardäck med däckbeteckningen 255/45-R20 och modellnamnet Bravuris 6.
åretruntdäcket CrossClimate 2 från med däckbeteckningen 225/55-R17.
åretruntdäck från med modellnamnet CrossClimate 3 och däckbeteckningen 225/55-R17.
Premitra Snow WP6 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 255/40-R20.