Vinterdäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta vinterdäck har däckbeteckningen 275/35-R21. , som tillverkar detta vinterdäck, har gett det modellnamnet Viking Contact 7.
Detta -däck har en diameter på 21". Vinterdäcket Viking Contact 7 har en bredd som är 275 mm och en däcksida med en höjd på cirka 96 mm (35% av däckets bredd). Detta vinterdäck har ett hastighetsindex som är T (max 190 km/h).
Komplettera Viking Contact 7 med matchande 21"-fälgar. Du hittar passande fälgar genom att besöka Dack-Online.com på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 791 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Viking Contact 7 |
| Däckbeteckning | 275/35-R21 |
| Diameter | 21" |
| Bredd | 275 mm |
| Profil | 96 mm |
| Profilprocent | 35% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 103 |
| EAN | 4019238080292 |
Detta vinterdäck från , kallat Viking Contact 7, har däckbeteckningen 255/45-R18.
Detta vinterdäck från , kallat Viking Contact 7, har däckbeteckningen 275/45-R21.
Vinterdäck med däckbeteckningen 275/40-R22 och modellnamnet Viking Contact 7.
Ett av våra vinterdäck från . Detta däck med beteckningen 275/45-R20.