Blue Response TG har en däckbeteckning som lyder 245/40-R18. , som är kända av många för sina sommardäck, kallar detta sommardäck för Blue Response TG.
Med en diameter på 18" är detta sommardäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Med sommardäcket Blue Response TG får du ett däck som är 245 mm brett och har en profil på 98 mm. Hastighetsindex W som Blue Response TG har innebär att det är ett sommardäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 270 km/h.
Kompletta hjul kan du plocka ihop hos Dack-Online.com där du hittar 18"-fälgar till Blue Response TG.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 031 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Sommardäck |
|---|---|
| Avsett för | Bil |
| Märke | |
| Modell | Blue Response TG |
| Däckbeteckning | 245/40-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 245 mm |
| Profil | 98 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | W (max 270 km/h) |
| Belastningskod | 97 |
| EAN | 4250427443560 |
Ett av våra sommardäck från . Detta däck med beteckningen 235/45-R17.
Ett av våra sommardäck från . Detta däck med beteckningen 215/55-R16.
Detta sommardäck från , kallat Blue Response TG, har däckbeteckningen 245/45-R18.
Ett av våra sommardäck från . Detta däck med beteckningen 235/40-R18.